Városlista
2025. június 13, péntek - Antal, Anett

Hírek

2017. Május 15. 13:16, hétfő | Külföld
Forrás: mti

Újra recesszióba került a görög gazdaság

Újra recesszióba került a görög gazdaság

Technikai értelemben újra recesszióba került a görög gazdaság, miután két egymást követő negyedévben csökkent a bruttó hazai termék (GDP).

A görög statisztikai hivatal (ELSTAT) hétfőn kiadott gyorsbecslése szerint Görögország hazai összterméke január-márciusban szezonális kiigazítással 0,1 százalékkal csökkent az előző negyedévhez képest, éves összehasonlításban pedig 0,5 százalékkal esett vissza.

A tavalyi utolsó negyedévben negyedéves összevetésben 1,2 százalékkal, éves szinten pedig 1,1 százalékkal zsugorodott a GDP. A második negyedévben még 0,3 százalékkal, a harmadikban pedig 0,6 százalékkal növekedett a gazdaság negyedéves szinten, éves összehasonlításban pedig a második negyedévben 0,4 százalékkal csökkent, a harmadikban pedig 2,0 százalékkal nőtt a GDP.

Görögország 2010 óta működik nemzetközi hitelezői támogatással. A jelenleg is folyamatban lévő harmadik, és egyben 86 milliárd eurós összegével a legnagyobb mentőcsomagból eddig 31,7 milliárd eurót utaltak át a hitelezők. A segélyprogramok és a cserébe megígért reformok azonban még mindig nem tudták növekedési pályára állítani Görögország gazdaságát.

A görög kormány 1,8 százalékra csökkentette 2,7 százalékról 2017-es GDP-növekedési előrejelzését a parlamentnek szombat este benyújtott 2017-2021-es költségvetési tervében. Az Európai Bizottság legfrissebb előrejelzésében 2,1 százalék GDP-növekedést prognosztizált Görögországnak az idei évre.

A görög parlament várhatóan csütörtökön szavaz az újabb megszorító intézkedésekről - adóemelésekről és nyugdíjcsökkentésről -, amelyek 2018 és 2020 között 4,5 milliárd eurós megtakarítást eredményezhetnek. Elfogadásukkal megkönnyíthetik a görög államadósságszolgálat enyhítését célzó tárgyalások elindítását a hitelezők és Athén között.

Görögország államadóssága 315 milliárd euróra rúgott tavaly, ami a GDP 179 százalékának felelt meg. Egy évvel korábban az államadósság GDP-hez viszonyított aránya 177,4 százalékot tett ki.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Június 13. 06:33, péntek | Külföld

Izrael megtámadta Iránt, célja Teherán nukleáris fegyverkezésének leállítása

Izrael légicsapásokat mért Iránra péntek hajnalban, hogy megakadályozza Teherán nukleáris fegyverkezését.

2025. Június 12. 07:32, csütörtök | Külföld

A Pentagon rekordszintre növelné az Egyesült Államok védelmi költségvetését a következő pénzügyi évre

A Pentagon csaknem nyolcadával, rekordszintre növelné az Egyesült Államok védelmi költségvetését az októberben kezdődő 2026-os pénzügyi évre.

2025. Június 12. 07:28, csütörtök | Külföld

Parajd - Törékeny egyensúlyt tapasztaltak a szakértők

2025. Június 11. 07:04, szerda | Külföld

Donald Trump: a katonaság addig marad Los Angelesben, amíg veszély áll fenn

A katonaság addig marad Los Angelesben, amíg veszély áll fenn – közölte Donald Trump kedden.