Hírek
2012. Február 03. 14:22, péntek |
Belföld
Forrás: mno.hu/MTI
Óriás rákot fedeztek fel Új-Zéland térségében

Gigantikus méretű, a feltételezett faja átlagpéldányánál tízszer nagyobb bolharákot fogtak ki kutatók a tengerből Új-Zéland közelében.
A csendes-óceáni Kermadec-árok fölött a kutatók hálójába került példány 28 centiméter hosszú, míg egy átlagos bolharák nem több három centiméteresnél.
A kivételes példány az Aberdeeni Egyetem (Nagy-Britannia) és az Új-Zélandi Víz- és Légkörkutató Nemzeti Intézet közös expedíciója során került a kutatók hálójába az Új-Zélandtól északra húzódó, 10 ezer méter mély óceáni árok vizében.
A tudósok felkiáltottak ámulatukban, amikor meglátták a hatalmas bolharákot. „Olyan volt, mintha az ember egy 30 centis csótányt találna” – idézte fel a meglepetést Alan Jamieson, az Aberdeeni Egyetem kutatója. A tudományos expedíció lefilmezett egy 34 centiméteres bolharákot is, azt azonban nem sikerült elfogni. A kutatók szerint ez a felfedezés is azt mutatja, hogy még mindig milyen kevéssé ismert Új-Zéland egyedülálló mélytengeri élővilága.
Óriás bolharákot eddig mindössze egyetlen alkalommal találtak a világon: az 1980-as években a Hawaii-szigeteknél.
A kutatókra most az a feladat vár, hogy meghatározzák, vajon új fajt alkot-e a Kermadec-árok vizében találta bolharákféle, és megállapítsák, hogy milyen körülmények hatására növekszik ilyen hatalmasra ez az állat.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 28. 20:31, hétfő | Belföld
Mandoki Soulmates - 50 ÉV SZABADSÁGVÁGY MEGAKONCERT
A Lánchídnál kapták lencsevégre a három barátot Leslie Mandokit, Csupó Gábort és Szűcs Lászlót, amint ötven év után újra együtt álltak azon a titkos helyen, ahol egykor életük legnagyobb döntését hozták meg.
2025. Július 28. 07:53, hétfő | Belföld
Magyar helikopter indult Bulgáriába az erdőtüzek elleni küzdelem támogatására
A Magyar Honvédség (MH) egyik H225M helikoptere indult Bulgáriába, hogy segítsen az ottani erdőtüzek megfékezésében.
2025. Július 28. 07:52, hétfő | Belföld
Szijjártó Péter: Magyarország nagy nyertese a Kínával való gazdasági együttműködésnek
Magyarország nagy nyertese a Kínával való gazdasági kapcsolatoknak, hazánk kiváló példa arra, hogy menyit is lehet profitálni a keleti és a nyugati vállalatok közötti kulturált, civilizált együttműködésből
2025. Július 27. 09:09, vasárnap | Belföld
MÁV: felsővezeték-szakadás miatt hosszabb a menetidő a győri fővonalon
Letörött a Budapestről Bécsbe tartó Semmelweis EC mozdonyának áramszedője, a vonat utasait a katasztrófavédelem segítségével szállítják át másik vonatra.