Hírek
2013. Augusztus 25. 19:48, vasárnap |
Belföld
Forrás: MTI
Megnyílt a Zsidó Nyári Fesztivál a nemzeti galériában
A 16. Zsidó Nyári Fesztivált vasárnap délután a Magyar Nemzeti Galériában (MNG) nyitották meg, ahol a Monet, Gauguin, Szinyei Merse, Rippl-Rónai című, impresszionista és posztimpresszionista remekműveket bemutató kiállítás látható, a képek egy részét a jeruzsálemi Izrael Múzeum kölcsönözte.
Egy rövidesen megnyíló másik kiállítás is utal a zsidó és a magyar kultúra kapcsolatára, a Chagall-tárlat képeire Ámos Imre képei reflektálnak majd - hangoztatta köszöntőjében Szűcs György, az MNG főigazgató-helyettese. Kiemelte: a galéria életében mindig jelentős esemény, ha egy fesztivál ünnepélyes megnyitójának adhat helyet, különösen akkor, ha ilyen alkalommal rangos vendégeket fogadhat.
Joel Razbozov, az Izraeli Parlament diaszpóra bizottságának elnöke emlékeztetett arra, hogy éljenek magyarországi és nem magyarországi zsidó és nem zsidó vallású emberek bárhol a világon, a közös történelmi gyökerek összekötik őket. A kultúra sajátossága, hogy határokat átszelve a szolidaritás érzését kelti, összeköti a népeket és hagyományaikat.
Heisler András, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) elnöke a Zsidó Nyári Fesztivált egy olyan virágcsokorhoz hasonlította, amelynek szálai egyenként is gyönyörűek, de együtt pompázatosak.
Kiemelte: a zsidó magyar kulturális együttélés, a közös értékteremtés évszázadokra tekint vissza, a Szól a kakas már... kezdetű, népdalként számon tartott melódiát Taub Izsák nagykállói csodarabbi alkotta. Az 1789-ben Balassagyarmaton született Rosenthal Markusz, azaz Rózsavölgyi Márk, Petőfi barátja tette közkinccsé az első magyar körtáncot és a csárdást.
"Említhetem Neumann Ferencet is, aki egy kávéházban írta meg a világ talán legszebb ifjúsági regényét A Pál utcai fiúkat, és akit Molnár Ferencként ismer a nagyvilág" - fűzte hozzá.
Ilan Mor Izrael budapesti nagykövete hangoztatta, hogy a Zsidó Nyári Fesztivál újabb bizonyítéka annak, hogy a magyarországi zsidó kultúra gyökerei történelmiek, ezeket a gyökereket, a közös örökséget ápolni kell. A nagykövet a közelgő zsidó újévre jókívánságát fejezte ki.
Zoltai Gusztáv, a Mazsihisz ügyvezető igazgatója szerint a fesztiválon megmutathatják, hogy a zsidó kultúra a magyarnak integráns része, hogy ez az ország a magyarországi zsidók hazája. "A programok kisugárzása - a közönség visszhangból ítélve - ma már nemcsak Európát, de más kontinenseket is érint" - mondta.
A 16. Zsidó Nyári Fesztivál augusztus 25. és szeptember 2. között több mint negyven különböző műfajú és témájú eseményt kínál. Idén új helyszíneken, például a Budapest Music Centerben és a VAM Design Centerben is lesznek programok, amelyek között különlegességnek számít Rossini Mózes című operájának ritkán játszott változata vagy a két éve elhunyt Amy Winehouse énekesnőt megidőző est.
A fesztivál nyitó előadását vasárnap este tartják a Dohány utcai zsinagógában: a 19. század végi, 20. század eleji zsidó esküvői hagyományokat eleveníti fel Jávori Ferenc és a Budapest Klezmer Band Haszene című produkciója.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Április 15. 15:00, szerda | Belföld
Uniós szóvivő: a helyreállítási alap forrásainak lehívásához Magyarországnak teljesítenie kell a szupermérföldköveket
Ahhoz, hogy Magyarország hozzáférjen az Európai Unió helyreállítási és ellenállóképességi alapjának (RRF) forrásaihoz, teljesítenie kell az úgynevezett szupermérföldköveket
2026. Április 15. 13:00, szerda | Belföld
Török Zoltán: a piac várakozásai szerint kiszámíthatóbb lesz a gazdaságpolitika
2026. Április 15. 11:17, szerda | Belföld
Az államfő Magyar Pétert fogja javasolni a miniszterelnöki tisztségre
2026. Április 15. 07:21, szerda | Belföld
Magyar Péter az uniós források feloldásáról egyeztetett telefonon az Európai Bizottság elnökével
Újabb fontos telefonbeszélgetést folytatott Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke, aki erről a Facebook-oldalán számolt be kedden.
