Városlista
2025. szeptember 10, szerda - Nikolett, Hunor

Hírek

2012. Február 26. 07:03, vasárnap | Belföld
Forrás: mno / MTI

Kevésbé halálos, mint azt korábban gondolták

Kevésbé halálos, mint azt korábban gondolták

Egy új amerikai tanulmány szerint a H5N1 vírus okozta fertőzés valószínűleg jóval elterjedtebb, de kevésbé halálos, mint azt korábban gondolták a szakemberek.

A New York-i Mount Sinai Orvosi Iskola (Mount Sinai School of Medicine) kutatói Peter Palese vezetésével húsz nemzetközi tanulmányt elemeztek, amelyek korábban mintegy 13 ezer – a világ különböző részein élő – ember vérmintáit vizsgálták. A szakemberek szerint a tesztek 1-2 százaléka mutatta ki egy korábbi H5N1 vírus okozta fertőzés jeleit, ami azt jelenti, hogy világszerte több millió embert érinthetett a betegség.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint 2003 óta mindössze 573 esetet regisztráltak 15 országban, és ezek 58,6 százaléka volt halálos kimenetelű. A Science című tudományos folyóiratban közölt tanulmány szerint fennáll a lehetősége, hogy a WHO átsiklik bizonyos esetek felett azáltal, hogy kizárólag a kórházi ápolást igénylő, illetve a súlyos megbetegedésekre koncentrál.

Az új eredmények szerint talán a fertőzés okozta halálozás arányát sem kalkulálták jól, mivel a megbetegedett emberek közül sokan olyan gyéren lakott mezőgazdasági területeken élnek, ahol nehéz hozzájutni a szükséges orvosi ellátáshoz.

Palese és csapata a tanulmányban nem számszerűsítette a fertőzöttek lehetséges halálozási arányát, de az általuk idézett adatok alapján ez egy százalék alatti lehet. „Úgy véljük, hogy egy megfelelő módszerrel végzett, átfogóbb vizsgálatra van szükség a H5N1 vírussal fertőzött emberek számának pontosabb felméréséhez” – írták a szakemberek.

Holland és amerikai kutatók a közelmúltban azzal keltettek nemzetközi „pánikot”, hogy bejelentették: laboratóriumi körülmények között sikerült létrehozniuk olyan mutáns H5N1 vírust, amely vélhetőleg könnyen terjedne emberek között is. A madárinfluenza-vírus eddig ismert törzsei embert nagyon ritkán, csak a szárnyasokkal való együttélés során fertőznek meg, emberről emberre pedig ezek a „vad” törzsek nem terjedtek.

Az amerikai egészségügyi hatóságok arra szólították fel a legfőbb tudományos folyóiratokat, hogy csupán a tanulmányok erősen „megszerkesztett” változatait közöljék, hogy az adatok ne kerülhessenek a terroristák kezébe.

A WHO genfi főhadiszállásán múlt héten ülésező nemzetközi szakértők csoportja azonban úgy döntött, hogy a tanulmányokat teljes terjedelmükben kell közölni, ám ennek megtörténte előtt egy kockázati értékelést kell készíteni.

MTI / mno

Ezek érdekelhetnek még

2025. Szeptember 10. 07:35, szerda | Belföld

Ennyit nőttek az árak a KSH szerint

2025. augusztusban a fogyasztói árak átlagosan 4,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Júliushoz viszonyítva átlagosan nem változtak az árak - jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2025. Szeptember 10. 07:34, szerda | Belföld

Szijjártó Péter: Magyarország hosszú távú földgázvásárlási szerződést írt alá a Shell-lel

Magyarország hosszú távú földgázvásárlási szerződést ír alá a Shell energiaipari konszernnel, ami a már meglévő energiaforrások megőrzése mellett lehetővé fogja tenni újak bevonását is hazánk ellátásába

2025. Szeptember 10. 07:31, szerda | Belföld

Böröndi Gábor: Magyarországon zajlik a legösszetettebb katonai művelet, az Adaptive Hussars 2025

A NATO-tagállamok közül jelenleg Magyarországon zajlik a legnagyobb és legösszetettebb katonai művelet, az Adaptive Hussars 2025 (ADHU25) - mondta a Honvéd Vezérkar főnöke a Bács-Kiskun vármegyei Fajszon kedden.

2025. Szeptember 10. 07:00, szerda | Belföld

Rekordszámú e-rollerbaleset a nyári hónapokban – minden ötödik gyermek fejsérüléssel került a Bethesda Gyermekkórházba

A Bethesda Gyermekkórházban idén március és szeptember között 202 gyermeket kellett ellátni elektromos rollerrel összefüggő baleset miatt.