Hírek
2016. Február 09. 07:54, kedd |
Belföld
Forrás: MTI
Csaknem ötszáz szervátültetést végeztek tavaly Magyarországon
Csaknem ötszáz szervátültetést végeztek Magyarországon 2015-ben, nőtt a vese- és a májátültetések száma, emellett tavaly elvégezték az ország első tüdőtranszplantációját -
Az összegzés szerint tavaly 497 transzplantációt végeztek az országban, ebből 457-hez elhunyt donorból származó szervet használtak fel, a fennmaradó 40 pedig élődonoros veseátültetés volt. A budapesti, debreceni, pécsi és szegedi egyetemi centrumban 343 vesét ültettek be. Nyolcvankilenc májátültetés és 51 szívátültetés történt, továbbá 13 kombinált vese- és hasnyálmirigy transzplantációt végeztek. A Semmelweis Egyetem Mellkassebészeti Klinikáján végzett első magyarországi tüdőátültetés mellett 21 magyar kapott új tüdőt Bécsben.
A múlt évben jelentősen emelkedett a májátültetések száma, a veseátültetések száma pedig 26 százalékkal nőtt - közölték.
Emlékeztettek: Magyarországon elhunytból (dobogó szívű agyhalottból) vehetnek ki átültetendő szervet, bizonyos szervek esetében pedig élődonorból is. Az OVSZ-nek 236 potenciális donort jelentettek 2015-ben, közülük 178 elhunyt vált valóban donorrá. A 178 donorból 562 szervet távolítottak el.
Tavaly az Eurotransplantból 705 szervfelajánlás érkezett magyar beteg részére, míg Magyarország 696 magyar donorszervet ajánlott fel. Az Eurotransplantból érkezett szerv felhasználásával 73 vese, 20 máj és kilenc szív beültetése történt meg Magyarországon 2015-ben.
A múlt év utolsó napján 739 beteg volt a vese-, 111 beteg a máj-, 40 beteg a szív-, 11 beteg a kombinált vese- és hasnyálmirigy, valamint kilenc beteg a tüdőtranszplantációs várólistán. 2015-ben 613 új beteg került várólistára.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Április 27. 13:00, hétfő | Belföld
Kósa Lajos nem veszi át parlamenti mandátumát
Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke nem veszi át az országos listán szerzett parlamenti mandátumát és nem indul pártja tisztújító kongresszusán sem. Ezt a politikus vasárnap tette közzé a Facebook-oldalán.
2026. Április 27. 11:00, hétfő | Belföld
Az eddiginél korábban lép életbe a MÁV csoport előszezoni menetrendje
A MÁV-csoport előszezoni menetrendje az idén minden eddiginél korábban, már május 1-jétől életbe lép - közölte a közlekedési vállalat vasárnap az MTI-vel.
2026. Április 27. 10:00, hétfő | Belföld
Jogszabály-módosítást kezdeményez az Országgyűlésnél a győri önkormányzat több káros anyag határértékének előírásában
Felterjesztési jogával élve jogszabály-módosításra sarkallja az Országgyűlést több ipari eredetű, egészségre káros anyag levegőterheltségi és felszín alatti vízi határértékének előírásában a győri közgyűlés
2026. Április 27. 09:00, hétfő | Belföld
Kapitány István: Magyarország gazdaságát a Tisza-kormány tudásra, kreativitásra, versenyképes ötletekre építi
Magyarország gazdaságát a Tisza-kormány tudásra, kreativitásra, az életképes és versenyképes ötletekre építi, mert ebben rejlik a hosszú távú és fenntartható siker titka
