Városlista
2025. július 28, hétfő - Szabolcs

Hírek

2011. Augusztus 05. 14:41, péntek | Belföld
Forrás: OrientPress

33 000 éve kezdődhetett a kutya háziasítása

33 000 éve kezdődhetett a kutya háziasítása

A szibériai Altaj-hegység egyik barlangjában a kutatók egy 33 000 éves, jó állapotban lévő kutyakoponyára bukkantak, amely az állat háziasításának legkorábbi bizonyítéka lehet.

A koponya azonban még farkasokra jellemző jegyeket is hordoz, így a tudósok szerint ekkoriban vehette kezdetét a kutyák megszelídítése.

A koponya röviddel az utolsó jégkorszak leghidegebb időszakát követő évekből származhat, és egyáltalán nem hasonlít sem a modern kutyák csontjaira, sem pedig a farkasokéra. Ugyanis bár a mérete hasonló azokhoz a kutyákéhoz, amelyek 1000 évvel ezelőtt Grönlandon éltek, és már teljesen szelídek voltak, a nagy méretű fogak inkább a 31 000 évvel ezelőtt Európában élt vad farkasokéra emlékeztetnek - írja a PLoS One.

Ebből következtetnek arra a kutatók, hogy körülbelül 33 000 évvel ezelőtt kezdődhetett meg a farkasok önkéntelen háziasítása, és ezt példázza ez a koponya is. A tudósok elmondták: ebben az időszakban az ember még rengeteget vadászott, így sok csontot hagyott maga után, ami vonzó volt a farkasok számára. Néhány példány egy idő után tartósan az ember nyomába szegődött, és végül lassan szelíddé vált - egy ilyen félig vad, félig háziasított kutya maradványai lehetnek a friss leletek.

OrientPress Hírügynökség

Címkék: kutató

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 28. 20:31, hétfő | Belföld

Mandoki Soulmates - 50 ÉV SZABADSÁGVÁGY MEGAKONCERT

A Lánchídnál kapták lencsevégre a három barátot Leslie Mandokit, Csupó Gábort és Szűcs Lászlót, amint ötven év után újra együtt álltak azon a titkos helyen, ahol egykor életük legnagyobb döntését hozták meg.

2025. Július 28. 07:53, hétfő | Belföld

Magyar helikopter indult Bulgáriába az erdőtüzek elleni küzdelem támogatására

A Magyar Honvédség (MH) egyik H225M helikoptere indult Bulgáriába, hogy segítsen az ottani erdőtüzek megfékezésében.

2025. Július 28. 07:52, hétfő | Belföld

Szijjártó Péter: Magyarország nagy nyertese a Kínával való gazdasági együttműködésnek

Magyarország nagy nyertese a Kínával való gazdasági kapcsolatoknak, hazánk kiváló példa arra, hogy menyit is lehet profitálni a keleti és a nyugati vállalatok közötti kulturált, civilizált együttműködésből

2025. Július 27. 09:09, vasárnap | Belföld

MÁV: felsővezeték-szakadás miatt hosszabb a menetidő a győri fővonalon

Letörött a Budapestről Bécsbe tartó Semmelweis EC mozdonyának áramszedője, a vonat utasait a katasztrófavédelem segítségével szállítják át másik vonatra.